Can someone help me with these homework questions please? Thanks What is the tot
ID: 959043 • Letter: C
Question
Can someone help me with these homework questions please? Thanks What is the total weight, in arums if 65.4-g of mossy zinc-reacts with 5.0-L of 0.2-M sulfuric acid think that it can H_2SO_4 (aq) (Density | H2SO4 = 1.1 g/ml) in a closed bottle (bottle mass excluded)? Funny question: Do you think that it can be a dangerous bomb (Why and what kind bomb basic, acidic, or destructive? 5,562.4, yes, acidic 5,563.4, no! What is the final total weight, in grams, after 32.695-g of zinc flakes, Zn(s), completely reacted with a 500-ml of 2.0-M hydrochloric acid solution. HCI (aq, density D_HCl = 1.05 g/ml), in an open beaker (weight of the beaker ignored) (atomic mass: H: 1.0: Cl: 35.5. and Zn 65.39)? Zn(s) + 2HCI(aq) rightarrow ZnCl_2(aq) + H_2(g) uparrow 532.7 531.7 530.7 556.7 557.7 75.0 grams iron (Sp. Heat Cap|iron = 0.45 J/g degree C) was heated with 15.0 kilocalories of thermal energy from T_i = 77.0 degree F initially. Calculate its final temperature. T_f, in degree C (1.0 kg = 2.2 lb, 1.0 Cal = 4.I8 J)? 1940 469 77.4 1.88 Times 10^3 2160Explanation / Answer
53)
Heat supplied = ms(Tf - Ti)
15 x4.18 x 103 = 75 x 0.45 x(Tf - 25)
Tf = 1.88 x 103
51)
Mass of Zinc taken = 65.4 g
moles of zinc taken = 1 mole
weight of sulphuric acid taken = 5000 x 1.1 = 5500 gm
moles of sulfuric acid taken = 56.08 mole
Zn + H2SO4 -------> ZnSO4 + H2
Since H2 will escape only ZnSO4 will be left
So 1 mole of Zinc sulphate will be produced
weight of 1 mole zinc sulphate = 161.47 gm
moles of sulphuric acid left = 55.08 moles
weight of sulphuric acid left = 5401.69 gm
total weight left = 5563.5
yes it is destructive so (e)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.