Can someone help me with question 8 The reaction 2NO_2(g) + F_2(g) rightarrow 2N
ID: 993742 • Letter: C
Question
Can someone help me with question 8
The reaction 2NO_2(g) + F_2(g) rightarrow 2NO_2F(g) has a second order rate law, rate = k[NO_2][F_2]. Suggest a mechanism that is consistent with this rate law At 500 degree C, cyclopropane (C_3H_6) rearranges to propene (CH_3-CH-CH_2). The reaction is first order, and the rate constant is 6.7X 10^-4 s^-1. If the initial concentration of C_3H_6 is 0.0500 M: What is the molarity of C_3H_6 after 30 min? How many minutes does it take for the C_3H_6 concentration to drop 0.0100 M? The vapor pressure of water at 25 degree C is 0.0313 atm. Calculate the values for K_p and K_c at 25 degree C for the equilibrium H_2O (I) doubleheadarrow H_2O (g) An equilibrium mixture of PCl_5, PCl_3 and Cl_2 at a certain temperature contains 8.3 times 10^-3 M PCl_5, 1.5 times 10^-2 M PCl_3, and 3.2 times 10^-2 M Cl_2. Calculate the equilibrium constant K_c for the the reaction PCl_5 (g) doubleheadarrow PCl_3 (g) + Cl_2 (g) Calculate the pH and the percent dissociation in 1.5 M HNO_3 (K_a = 4.5 times 10^-4). Calculate the pH of solution prepared by mixing 100.0 mL of 2.0 times 10^-3 M HCl and 400.0 mL of 1.0 times 10^-3 M HClO)4 (assume that the volumes are additive). Calculate the pH of 0.250 L of a 0.36 M Formic acid HCO_2H-0.30 M Sodium formate NaCO_2H buffer before and after the addition of 0.0050 mol of NaOH and 0.0050 mol of HCl. Assume that volume remains constant (K_a for HCO_2H = 1.8 times 10^-4). Consider the titration of 40.0 mL of 0.25 M HF (K_a = 3.5 times 10^-4) with 0.2 M NaOH. How many milliliters of base are required to reach the equivalence point? What is the pH after the addition of 10.0 mL of base? What is the pH halfway to the equivalence point? Calculate the molar solubility of PbCrO_4 (K_sp =2.8 times 10^-13) in: Pure water 0.0010 M K_2CrO_4 The pH of a sample of hard water having [Mg^2+] = 2.5 times 10^-4 M is adjusted to 10.80. Will Mg(OH)_2 precipitate? K|_sp for Mg(OH)_2 = 5.0 times 10^-9 Write the formula for each of the following coordination compounds? Tetraammineplatinum (II) chloride sodium hexacyanoferrate tris(ethylenediamine)platinum(IV) sulfate Draw crystal field energy-level diagram for the 3d orbitals of titanium in [Ti(H_2O)_6]^3+. Indicate the crystal field splitting and explain why [Ti(H_2O)_6]^3+ is colored.Explanation / Answer
8.
V = 40 ml
M = 0.25 M of HF
Ka = 3.5*10^-4
M = 0.2 NaOH
a.
mmol of acid = MV = 40*0.25 = 10 mmol of acid
mmol of base = Mmol of acid = 10
V= mmol/M = 10/0.2 = 50 mL of base required
b.
pH after 10 mL of base
mmol of base = MV = 0.2*10 = 2 mmol
mmol of acid = MV = 40*0.25 = 10 mmol of acid
mmol of acid left = 10-2 = 8
mmol of formate formed = 2
pH of buffer:
pH = pKa + log(A-/HA)
pH= 3.75 + log(2/8)= 3.14794
c.
pH in halfway
is given by
pH = pKa + log(A-/HA)
if A- = HA then log(1) = 0
then
pH = pKa
pH = 3.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.