What is the final concentration if 25.0 mL of 2.50 M glucose solution is diluted
ID: 960088 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
1 ) We can use the relation,
N1 V1 = N2 V2
Here , N1 = 2.50 M, N2 = ....
V1 = 25 mL, V2 = 550 mL
Therefore,
2.50 x 25 = N2 x 550
therefore, N2 = 2.50 x 25 / 550
= 0.11 M
Concentration of 550 ml diluted solution = 0.11 M
2 ) Problem is Not clearly visible in image.
3 ) % H + % Cl + % C = 5.57 + 28.01 + 66.42 = 100 %
The total percentage is 100 so there is no Oxygen in compound.
Then, No. of moles of H = % H / Atomic mass of Hydrogen = 5.57 / 1 = 5.57
No. of moles of Cl = % Cl / Atomic mass of Chlorine = 28.01 / 35.5 = 0.789
No. of moles of C = % C / Atomic mass of Carbon = 66.42 / 12 = 5.53
The ratio of number of moles is, 5.57 / 0.789 = 7.0, 0.789 / 0.789 = 1 & 5.53 / 0.789 = 7 (Divided by lowest value of number of moles )
Hence empirical formula is H7Cl1C7 = C7H7Cl
Empirical formula wt = 84+7+35.5 126.5
ie Empirical wt ( 126.5 ) = Molecular wt ( 126.58 )
Therefore Moleculr formula = C7H7Cl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.