What is the final concentration if 55.0 mL of 2.50 M glucose solution is diluted
ID: 514578 • Letter: W
Question
What is the final concentration if 55.0 mL of 2.50 M glucose solution is diluted to a volume of 500.0 mL? (ii) Copper reacts with diluted nitric acid according to the following balanced equation. If Copper wire weighing 1.50 g is completely dissolved in a small amount of nitric acid and the resultant solution is diluted to 100.0mL of water, what is the molarity(M) of Cu(NO_3)_2? 3Cu (s) + 8HNO_3(aq) rightarrow 3Cu(NO_3)_2(aq) + 2NO(g) + 4H_2O (III) Balance and complete the following precipitation reactions and write balanced net ionic equation for each of the following reaction: a) AgNO_3 (aq) + Na_2SO_4 (aq) rightarrow Net ionic equation: b) K_3PO_4 (aq) + Sr(NO_3)_2 (aq) rightarrow Net ionic equation:Explanation / Answer
Question 1.
Fnal concentration:
Vfinal = 500 mL
Vinitial = 55 mL
Cinitial = 2.5 M
Cfinal = ?
Apply Dilution law
C1*V1 = C2*V2
2.5*55 = 500*C2
C2 = 2.5*55/500 = 0.275 M
Question 2.
m = 1.5 g of copper
mol Cu = mass/MW = 1.5/63.5 = 0.023622 mol of Copper
V = 100 mL of water...
Find Cu(NO3)2
mol of Cu = 0.023622
mol of Cu(NO3)2 = 0.023622
V= 0.1 L
[Cu(NO3)2] = 0.023622/0.1 = 0.23622 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.