What minimum pressure in psi (pounds per square foot) would a 250 mL aerosol can
ID: 962389 • Letter: W
Question
What minimum pressure in psi (pounds per square foot) would a 250 mL aerosol can have to withstand if it were to contain 2.50 L of gas measured at 700torrAssume temperature stays constant 14.7 psi = 1 arm 760 torr = 1 atm
What minimum pressure in psi (pounds per square foot) would a 250 mL aerosol can have to withstand if it were to contain 2.50 L of gas measured at 700torr
Assume temperature stays constant 14.7 psi = 1 arm 760 torr = 1 atm
Assume temperature stays constant 14.7 psi = 1 arm 760 torr = 1 atm
Explanation / Answer
As temperature remains constant
Thus, applying P1*V1 = P2*V2 ; we get
2.5*(700/760) = 0.25*P2
or, P2 = 9.21 atm = 135.4 psi
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.