Consider the following hypothetical aqueous reaction A(aq) rightarrow B(aq). A f
ID: 965422 • Letter: C
Question
Consider the following hypothetical aqueous reaction A(aq) rightarrow B(aq). A flask is charged with 0.065 mol of A in a total Volume of 100.0 rriL. The following data are collected. Find whether the reaction is first or second order kinetics and calculate the rate constant. Chose the best answer below for the reaction. The reaction is second order and the rate constant is 0.020 M^-1 min^-1. The reaction is second order and the rate constant is 0.040 M^-1 min^-1. The reaction is first order and the rate constant is 0.020 min^-1 The reaction is not of first order, and nor of second order. The reaction is first order and the rate constant is 0.040 min^-1Explanation / Answer
rate = - d[A] / dt
rate = -(0.051- 0.065) / 10 min
rate = 1.4*10^-3 M/min
the - sign is there because [A] is decreasing.
For second order reaction:
rate [A] ^2
rate = k x [A]^2
rate constant k = rate / [A]^2
k= 1.4*10^-3 / (0.065)^2
k=0.33 /Min M
For first order reaction:
rate [A]
rate = k x [A]
rate constant k = rate / [A]
k= 1.4*10^-3 / (0.065)
k=0.022 /Min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.