A) A sample of methane gas collected at a pressure of 0.995 atm and a temperatur
ID: 966053 • Letter: A
Question
A) A sample of methane gas collected at a pressure of 0.995 atm and a temperature of 21.0 °C is found to occupy a volume of 22.0liters. How many moles of CH4 gas are in the sample? _________mol
B) 0.975 mol sample of oxygen gas at a temperature of 11.0 °C is found to occupy a volume of 26.4 liters. The pressure of this gas sample is_____________ mm Hg.
C)A sample of methane gas collected at a pressure of 395 mm Hg and a temperature of 305 K has a mass of 9.80 grams. The volume of the sample is ____________ L.
Explanation / Answer
Ideal gas equation is PV= nRT
A) n = PV/RT
= [0.995 atm x 22 L] / [0.0821 L.atm/K/mol x 294 K]
= 0.9 moles
Therefore,
no of moles of CH4 gas are in the sample = 0.9 moles
B) P = nRT/V
= 0.975 mol x 0.0821 L.atm/K/mol x 284 K/ 26.4 L
= 0.86 atm
Therefore,
pressure of gas = 0.86 atm = 0.86 x 760 mmHg = 654.4 mmHg
C)
pressure = 395/ 760 atm = 0.52 atm
V = nRT/P
= (m/M) (RT/P) n = no of moles = mass m / molar mass M
= (9.8 g / 16 g/mol) (0.0821 L.atm/K/mol x 305 K / 0.52 atm)
= 29.5 L
Therefore,
volume of the sample = 29.5 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.