The normal boiling point of C_2CI_3F_3 is 47.6 degreeC and its molar enthalpy of
ID: 966863 • Letter: T
Question
The normal boiling point of C_2CI_3F_3 is 47.6 degreeC and its molar enthalpy of vaporization is 27.49 kJ/moL What is the change in entropy in the system in J/K when 28.6 grams of C_2CI_3F_3 vaporizes to a gas at the normal boiling point? A) 13.1 B) -13.1 C) 4.19 D) 27.5 E) -4.19 5) The value of DeltaGdegree (kJ/mol) at 25 degreeC is -57.5. What is the equilibrium constant for this reaction at this temperature expressed with 2 significant digits? A) 8.4 times 10^101 B) 10 C) 1.2 times 10^10 D) 1.0 E) more information is needed 6) For a given reaction with DeltaS = -50.8 J/K-mol, the DeltaG = 0 at 395 K. The value of DeltaH must be kJ/mol, assuming that DeltaH and DeltaS do not vary with temperature. A) 20.1 B) -20.1 C) -7.78 times 10^-3 D) 1.29 times 10^-4 E) -1.29 times 10^-4 7) For an isothermal process, DeltaS =. A) q + w B) q C) T_qrev D) qrev E) q_rev/TExplanation / Answer
4) Given that Hvap = 27.49 kJ/mol = 27490 J/mol
Moles of C2Cl3F3 = mass / molar mass = 28.6 g / 187.5 g/mol = 0.1525 mol
T = 47.6 oC = 47.6 +273 K = 320.6 K
S = nH/T
= 0.1525 mol x 27490 J/mol / 320.6 K
= 13.1 J/K
Therefore,
change in entropy = 13.1 J/K
5) Given that
Gorxn = -57.5 kJ/mol = - 57500 J/mol
T = 25oC = 298 K
Gorxn = -RT ln K where R = 8.314 J/mol/K
Kp = e (- Gorxn/RT)
= e -( -57500/ 8.314 x 298)
= 1.2 X 1010
Therefore,
K = 1.2 X 1010
6) G = H - T S
If G = 0,
then H - T S = 0
H = T S
= 395 x -50.8 J/K
= -20.1 kJ/mol
Therefore,
H = -20.1 kJ/mol
7) For isothermal process,
S = qrev/T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.