A reactant decomposes with a half-life of 125 s when its initial concentration i
ID: 968592 • Letter: A
Question
A reactant decomposes with a half-life of 125 s when its initial concentration is 0.343 M. When the initial concentration is 0.568 M, this same reactant decomposes with the same half-life of 125 s. What is the order of the reaction? What is the value and unit of the rate constant for this reaction? Suppose that you place exactly 100 bacteria into a flask containing nutrients for the bacteria and that you find the following data at 37 degreeC: What is the order of the rate of production of the bacteria? What is the rate constant for the process? How many bacteria will be present after 135 min?Explanation / Answer
1) in this case
the half life is independent of the initial concentration
so
the order of the reaction is 1
now
for 1st order reaction
half life (t1/2) = ln 2 / rate constant (k)
so
t1/2 = ln2 / k
125 = ln2 / k
k = 5.545 x 10-3
so
the rate constant is 5.545 x 10-3 s-1
2)
the reaction is first order
for 1st reaction
ln N = -kt + ln No
so
after t = 15 min
ln 200 = -15k + ln 100
k = -0.0462
so
the rate constant is -0.0462 min-1
now
t = 135 min
so
ln N = ( 0.0462 x 135) + ln 100
N = 51200
so
there will be 51200 bacteria after 135 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.