Using the following data, determine the standard cell potential E^o cell for the
ID: 968863 • Letter: U
Question
Using the following data, determine the standard cell potential E^o cell for the electrochemical cell constructed using the following reaction, where zinc is the anode and lead is the cathode.
Zn(s) + Pb2+(aq) -> Zn2+(aq) + Pb(s)
Half-reaction: Standard Reduction Potential:
Zn2+(aq) + 2e- -> Zn(s)= -0.763
Pb2+(aq) + 2e- -> Pb(s)= -0.126
a. -0.889 V
b. +0.889 V
c. +0.637 V
d. +1.274 V
e. -0.637 V
Which is the best answer? And what equation exactly do you use to solve this problem thanks for the help!
Explanation / Answer
Zn(s) + Pb2+(aq) -> Zn2+(aq) + Pb(s)
Half-reaction: Standard Reduction Potential:
Zn2+(aq) + 2e- -> Zn(s)= -0.763
Pb2+(aq) + 2e- -> Pb(s)= -0.126
Eo = -0.126 - (-0.763)
= +0.637 V
( note ; Eo > 0 , so this reaction should occur)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.