The concentrations of NaCl and Kl are at 0.150 M and 0.120 M, respectively, in t
ID: 969701 • Letter: T
Question
The concentrations of NaCl and Kl are at 0.150 M and 0.120 M, respectively, in the following electrochemical cell: Cu(s)|Cul(s)| (aq)||C (aq)|AgCl(s)||Ag(s) Using the following half-reactions, calculate cell voltage: CuI(s) + e^- Cu(s) + E degree = - 0.185 V AgCI(s) + e^- Ag(s) + CI^- E degree = 0.222 V E = Now, calculate the cell voltage using the following half-reactions. The solubility products (K_sp) for AgCI and Cul are 1.8 times 10^-10 and 1.0 times 10^-12, respectively. Cu^+ + e^- Cu(s) E degree = 0.518 V Ag^+ + e^- Ag(s) E degree = 0.7993 VExplanation / Answer
E0cell = 0.222 - (-0.185) = 0.407 v
Ecell = E0cell - (0.0591/n)log(Cl-/I-)
= 0.407 - (0.0591/1)log(0.15/0.12)
= 0.401 v
b)
E0 = 0.7993- 0.518 = 0.2813 V
Ecell = E0cell - (0.0591/n)log(Cu+/Ag+)
molarsolubility OF Cu+ = s = sqrt(1.8*10^-10) = 1.342*10^-5
molarsolubility OF Ag+ = s = sqrt(1.0*10^-12) = 1.0*10^-6
= 0.2813 - (0.0591/1)log((1.342*10^-5)/(1*10^-6))
= 0.214
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.