A beaker containing one mole of liquid water––the “system”––at 325K and one atm
ID: 970363 • Letter: A
Question
A beaker containing one mole of liquid water––the “system”––at 325K and one atm pressure is placed in a hot water bath that is maintained at a constant temperature of 100°C. The beaker is left in the hot water bath until the temperature of the water in the beaker just reaches 350K. For this process, calculate: (a) H(syst) (b) W(syst) (c) U(syst) (d) S(syst) (e) S(univ) (f) G(syst) (g) if this is a spontaneous process. Why?
Data: Density of liquid water at 325K = 0.988 g cm–3; at 350K = 0.972 g cm–3 Molar mass of water = 18.015 g mol–1 Molar entropy of liquid water at 25°C and one atm pressure = 69.939 J K–1 mol–1 Molar heat capacity for liquid water: cP = 75.3 J mol–1 K–1
Explanation / Answer
a)
Enthalpy Definition
Back to Top
Enthalpy is basically a thermodynamic quantity. It is net heat content of the body.
Mathematically, the enthalpy of a system H is defined as
H = U + pV
where,
H is the enthalpy of the system
U is the internal energy of the system
p is the pressure at the boundary of the system and its surrounding
V is the volume of the system.
Enthalpy = energy/mass
= 18.015/0.972
= 18.053 J/G
B)W(syst) =
w = d × f
Where:
w = work, in joules (N×m) (or calories, but we are using primarily SI units)
d = distance in meters
f = opposing force in Newtons (kg*m/s2)
In chemical reactions, work is generally defined as :
w = distance × (area × pressure)
The value of distance times area is actually the volume. If we imagine a reaction taking place in a container of some volume, we measure work by pressure times the change in volume.
w = V × P
Where:
V is the change in volume, in liters
Density = mass/volume here density = 0.988 gm/cm3 & Mass = 0.972 gm/cm3
So volume of water is 0.988=0.972/volume
Volume = 0.972/0.988
= 0.983 l
So W(System)= 0.983*1(there is no change in volume)
= 0.983 lit/atm
C)U(syst) : H+PV
= 18.053+1*(0.983)
=19.036
D)S(syst) : S= q/t here q=cp=75.3 J mol k-1
= 75.3/350
=0.2151
E)S(Universe)= S(system)+S(Surrounding)
=0.2151+0
= 0.2151
F)G(Syst) = H-TS
=18.053-[(325*0.2151)]
=18.053-69.9
= -51.847
G)Gibbs free energy is negetive so Process is Spontenous
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.