A student determined the calorimeter constant of the calorimeter, using the proc
ID: 972349 • Letter: A
Question
A student determined the calorimeter constant of the calorimeter, using the procedure described in this module. The student added 50.00 mL of cold water to 50.00 mL of heated, distilled water in a Styrofoam cup. The initial temperature of the cold water was 21.15 degree C and of the hot water, 29.75 degree C. The maximum temperature of the mixture was found to be 24.05 degree C. Assume the density of water is 1.00 g mL^-1 and the specific heat is 4.184 J g^-1 K^-1. Calculate the calorimeter constant, using the AT of the cold water. Your Answer:Explanation / Answer
(1) Heat lost by warm water:
Q= m x Cp x T
T = (29.5 – 24.05) °C = 5.7°C
Cp =4.184 J/g °C
m = density x volume = 50ml x 1g/ml = 50
q = (50 g) (5.7°C) (4.184 J/g °C) = 1192.44 J
(2) Heat gained by water in the calorimeter:
T = (24.05 – 21.15) °C = 2.9°C
q = (50 g) (2.9 °C) (4.184 J/g °C) = 606.68 J
3) The difference of heat absorbed by the calorimeter:
1192.44 J - 606.68 J = 585.76J
4) Calorimeter constant:
585.76 J / 2.9 °C = 201.98 J/°C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.