\"Buffer capacity is a measure of a buffer solution\\\'s resistance to changes i
ID: 973316 • Letter: #
Question
"Buffer capacity is a measure of a buffer solution's resistance to changes in pH as strong acid or base is added. Suppose that you have 145 mL of a buffer that is 0.140 M in both acetic acid (CH3COOH) and its conjugate base (CH3COO–). Calculate the maximum volume of 0.390 M HCl that can be added to the buffer before its buffering capacity is lost"
Map sapling learning Buffer capacity is a measure of a buffer solution's resistance to changes in pH as strong acid or base is added. Suppose that you have 145 mL of a buffer that is 0.140 M in both acetic acid (CH3COOH) and its conjugate base (CH3COO). Calculate the maximum volume of 0.390 M HCI that can be added to the buffer before its buffering capacity is lost. Number mL O Previous Give Up & View Solution- Check Answer 0 Next Exit- HintExplanation / Answer
Moles of conjugate base = molarity x volume
= 0.140 M x 0.145 L
= 0.0203 mol
Therefore,
Maximum volume of 0.390 M HCl that can be added to the buffer before its buffering capacity is lost
= Moles of conjugate base/ molarity of HCl
= 0.0203 mol / 0.390 M
= 0.052 L
= 52 mL
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.