The method used by Joseph Priestly (credited with the discovery of oxygen) to pr
ID: 973928 • Letter: T
Question
The method used by Joseph Priestly (credited with the discovery of oxygen) to produce oxygen made use of the thermal decomposition of mercury(II) oxide: HgO(s) Hg(l) + O2 (g) (unbalanced) Calculate the volume of oxygen gas, measured at 30.0°C and 725 torr that can be produced from complete decomposition of 2.06 grams of mercury(II) oxide.
_____ L
2.
Consider the following reaction for the combustion of octane, C8H18:
2C8H18(l) + 25O2(g) 16CO2(g) + 18H2O(l)
What volume of oxygen gas at STP would be needed for the complete combustion of 10.4 g of octane?
_________ L O2
Explanation / Answer
1.
1 mol of HgO --> 1 mol of O2
mol of HgO = mass/MW = 2.06/216.5894 = 0.009511 mol
PV = nRT
V = nRT/P = 0.009511*0.082*(30+273)/(725/760) = 0.247718 L
2.
10.4 g of octane
mol = m/MW = 10.4/114 = 0.09122 mol of octane
ratio is 2:25
25/2*0.09122 = 1.14025 mol of O2
1 mol = 22.4 L at STP
1.14025 mol = 1.14025*22.4 = 25.5416 L of O2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.