Answer these questions please The wavelength associated with a moving electron h
ID: 976601 • Letter: A
Question
Answer these questions please
The wavelength associated with a moving electron has a value of 1.2 Times 10^l0m. Calculate the kinetic energy this moving electron.. Find the wavelength of light that must be used in order to produce photoelectrons having a kinetic energy of 1.8 Times 10^20 J from a metal metal whose work function equals 3.5 Times 10^19J. Find the wavelength of the first emission line in the Paschen series of hydrogen, which corresponds to a transition from n = 4 to n = 3. Calculate the sublimation energy of Na from the following: Lattice energy of NaCl = 787.2 kJ, the first ionization energy of Na = 496 kJ, the bond energy of Cl_2 = 242 kJ, the electron affinity of Cl = -349 kJ, and the enthalpy of formation of NaCl_(s)= -411.2 kJ.Explanation / Answer
7 (2)
Energy needed for a photoelectron, E = Kinetic energy + work function
E = 1.8 * 10-20 J + 3.5 * 10-19 J
E = 36.8 * 10-20 J
E = hc/ = 36.8 * 10-20 J
= 6.626 * 10-34 * 3 * 108 / (36.8 * 10-20) = 0.5401 * 10-6 m = 540 nm
Wavelength of light = 540 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.