A gaseous mixture of O2 and N2 contains 39.8 % nitrogen by mass. What is the par
ID: 977337 • Letter: A
Question
A gaseous mixture of O2 and N2 contains 39.8 % nitrogen by mass. What is the partial pressure of oxygen in the mixture if the total pressure is 705 mmHg ?
Dalton's law states that the total pressure, Ptotal, of a mixture of gases in a container equals the sum of the pressures of each individual gas:
Ptotal=P1+P2+P3+…
The partial pressure of the first component, P1, is equal to the mole fraction of this component, X1, times the total pressure of the mixture:
P1=X1×Ptotal
The mole fraction, X, represents the concentration of the component in the gas mixture, so
X1=moles of component 1total moles in mixture
Explanation / Answer
1.
we need by mol so
total mass = 100 g
39.8 g are N2
100-39.8 g are O2
mol of N2 = mass/MW = 39.8/28 = 1.4214
mol of O2= mass/MW = (100-39.8)/32 = 1.8812
total mol = 1.8812 + 1.4214 = 3.3026
mol frac of O2 = mol O2 / total = 1.8812/3.3026 = 0.56961 mol frac O2
PO2 = xo2*PT =0.56961*705 = 401.575 mm Hg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.