A gas station sells three of gassoline: regular, extra, and supper. These are pr
ID: 3359370 • Letter: A
Question
A gas station sells three of gassoline: regular, extra, and supper. These are priced at $2.30, $ 2.85, $ 3.40 per gallon, respectively. Let X1, X2, X3 denote the amounts of these grades purchased(gallons) on a particular day. Suppose that Xi are independent with µ1 = 1000,µ2 = 500,µ3 = 300,1 = 100,2 = 80,3 = 50.
(a) What is the expression of the revenue from sales? [Hint: Y = 2.3X1 + 2.85X2 + 3.40X3
(b) Expected value of the revenue( E(Y )) ?
(c) Variance of the revenue (V (Y )) ?
(d) Standard deviation of the revenue ( Y ) ?
Explanation / Answer
(a) Here Y is the Revenue from sales.
Y= 2.3X1 + 2.85X2 + 3.40 X3
where X1 ~ N(1000, 100) , X2 ~ N(500,80) and X3 ~ N(300, 50)
(b) E(Y) = E( 2.3X1 + 2.85X2 + 3.40 X3 ) = 2.3 * 1000 + 2.85 * 500 + 3.40 * 300 = $ 4745
(c) Var(Y) = 2.32 Var(X1 ) + 2.852 Var(X2 ) + 3.402 Var(X3)
= (2.3 * 100)2 + (2.85 * 80)2 + (3.40 * 50)2
= 133784
(d) Standard deviation of Y = Y = sqrt(133784) = 365.765
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.