A gas is held in a chamber that is 4 cubic feet in size. the gas has a molecular
ID: 867255 • Letter: A
Question
A gas is held in a chamber that is 4 cubic feet in size. the gas has a molecular structure of CCl3NO2. C has a molecular weight of 12 grams per mole, Cl has a molecular weight of 35 grams per mole, N has a molecular weight of 14 grams per mole and O has a weight of 16 grams per mole.
A) How much does one mole of the gas weigh?
B) Accidentally, 0.1 moles of the gas leaks into the room with the chamber. the room has a floor area of 460 square feet and the ceiling is 8 feet. what is the volume of the room?
C) What is the concentration of the leaked gas, expressed as grams/cubic meter, in the room-if you assume dispersion of the leaked gas into the air of the room?
D) What assumptions were used to reach the final calculation?
Explanation / Answer
A.
Molar mass of CCl3NO2 = 12+ 3x35 + 14 + 2x16 = 163 g/mol
1 mol weights 163 g
B.
Chamber volume is 460 x 8 = 3 680 cuft.
3 680 cuft/ 35.315 = 101.940 m3
C.
Mass of dispersed gas = 0.1 mol x 163 g/mol = 16.3 g
Concentration 16.3 / 101.940 m3 = 0.160 g /m3
D.
The chamber is empty. Full volume is used for dispersion.
Uniform dispersion
No lost outside the chamber (by diffusion).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.