The standard heat of formation of PI3(s) is 24.7 kJ mol1 and the PI bond energy
ID: 977702 • Letter: T
Question
The standard heat of formation of PI3(s) is 24.7 kJ mol1 and the PI bond energy in this molecule is 184 kJ mol1. The standard heat of formation of P(g) is 334 kJ mol1 and that of I2(g) is 62 kJ mol1. The I2 bond energy is 151 kJ mol1. Calculate the heat of sublimation of PI3[PI3(s) PI3(g)] The standard heat of formation of PI3(s) is 24.7 kJ mol1 and the PI bond energy in this molecule is 184 kJ mol1. The standard heat of formation of P(g) is 334 kJ mol1 and that of I2(g) is 62 kJ mol1. The I2 bond energy is 151 kJ mol1. Calculate the heat of sublimation of PI3[PI3(s) PI3(g)]Explanation / Answer
iverall reaction
P + 1.5 I2 ---> PI3
the process taking place in the reactions are ....
P (s) ----P (g) 334 kJ mol1
delta H I2 (g) = 62 kJ mol1
I2 ---2I- 151 kJ mol1
bond diss energy PI = 184 kJ mol1
delta Hf PI3 (g) = ? kJ mol1
delta Hf PI3 (s)= -24.7 kJ mol1
heat of sublimation of PI3[PI3(s) PI3(g)] = (delta Hf PI3 (g) - (delta Hf PI3 (s)
delta Hf PI3 (g) =
(P (s) ----P (g) ) + 1.5 (delta H I2 (g)) +( 0.5 I2 ---I-) + (3X bond diss energy PI )
= 334 + 1.5 X 62 + 1.5 X 151 + 3 X 184
= 1211.7 kJ mol1
hence
heat of sublimation of PI3[PI3(s) PI3(g)] = (delta Hf PI3 (s) - (delta Hf PI3) (g)
= -24.7 - 1211.7 kJ mol1
1236.4 KJ mol-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.