What is the frequency of a radiation whose wavelength of 5.0 times 10-5 m? 12 ti
ID: 978015 • Letter: W
Question
What is the frequency of a radiation whose wavelength of 5.0 times 10-5 m? 12 times 10-12 s-1 4 times 10-12 s-1 6 times 10-12 s-1 3 times 10-12 s-1 None of the above What are the value of n, 1, ml for 2p orbital? 2, 1, 1 2, 1, 0 2, 1, -1 None of the above Calculate the energy of a wavelength of frequency of an FM radio of 98.3 MHz? (h= 6.62 times 10.34 J-s) 6.69 times 10-28 J 6.51 times 10-26 J 2.69 times 10-28 J 13.8 times 10-26 J None of the above What is the de Broglie wavelength of a 10 g bullet fired a speed of 250 m/s. 2.65 times 10-34 m 6.25 times 10-34 m 5.25 times 10-34 m 6.22 times 10-34 m None of the above In a laboratory experiment, the atmospheric pressure is 764.7 torr, A sample of a gas is attached to an open ended mercury manometer and the height of the two arms of a U tub are measured. The height of the mercury end arm is 136.4 mm and the height in with the gas in the flask is 103.8 mm. What is the pressure of the gas in the flask atmosphere? 104.9 atm 1.049 atmExplanation / Answer
I assume you were looking for answers to the circled problems, 9 and 10.
9. The energy can be easily calculated by noting that 1 MHz = 106 Hz.
The energy of the radiation is given by
E = h. where h is Planck’s constant = 6.62*10-34 J.s and = 98.3 MHz. Hence,
E = (6.62*10-34 J.s).(98.3*106 cps) = 6.51*10-26 J
Ans: (B); 6.51*10-26 J
10. We shall employ the de Broglie equation as
= h/p where = wavelength of the radiation; h is Planck’s constant = 6.62*10-34 J.s and p is the momentum of the particle = mv where m is the mass of the particle and v is its velocity.
Here, we have m = 10 gm = 0.01 kg and v =250m/s. Hence, we have
= (6.62*10-34 kg.m2/s)/(0.01 kg)(250 m/s) = 2.648*10-34 m 2.65*10-34 m
Ans: (A); 2.65*10-34 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.