Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 10 2 g
ID: 978164 • Letter: G
Question
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 102 g of H2SO4 per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The mole fraction of the water in the solution is
0.250
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 102 g of H2SO4 per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The molality of the solution is
1.50 mol/kg
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 580. g of hydrogen sulfate per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The mole fraction of hydrogen sulfate in the solution is
0.875Explanation / Answer
m = 580 g of H2SO4
mol = m/MW = 580/98 = 5.92 mol of H2SO4
V = 1 L
mole fraction of solution
mol of i
total mass =D*V = 1000*1.329 = 1329 g
mass of water = 1329- 580 = 749 g of weater
mol water = m/MW = 749/18 = 41.61 mol
total mol = 41.61+5.92
mol frac of acid = 5.92/(41.61+5.92) = 0.12455
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.