Ten (10.0) grams of sodium chloride, NaCl, are added to 1.00 L of water. Ten (10
ID: 978237 • Letter: T
Question
Ten (10.0) grams of sodium chloride, NaCl, are added to 1.00 L of water. Ten (10.0) grams of glycerol, C3H8O3, are added to 1.00 L of water.
None of the above statements are true.
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 102g of H2SO4per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The mole fraction of the water in the solution is
Flag this Question
Question 13 10 pts
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 102 g of H2SO4 per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The molality of the solution is
The freezing point of the sodium chloride solution will be identical to the freezing point of the glycerol solution.Explanation / Answer
10 g NaCl / 58.44 = 0.171 mol NaCl X 2 = 0.342 mol ions in solution
10 g glycerol / 92.01 = 0.109 mol glycerol
So, The freezing point of the sodium chloride solution will be lower than the freezing point of the glycerol solution.
Question 2
Molar mass of H2SO4 = 98.1 g/mol
H2SO4 Moles = 5.80 X 102 g X 98.1 g/mol = 5.91 mol H2SO4
The mass of water in this 1 L of solution = 1329 - 580 = 749 g = 0.749 kg
Moles of water = 749 / 18 = 41.61 Moles
Mole fraction of water = 41.61 / 41.61 + 5.91 = 0.8756
Question 3
Molar mass of H2SO4 = 98.1 g/mol
H2SO4 Moles = 5.80 X 102 g X 98.1 g/mol = 5.91 mol H2SO4
The mass of this solution 1 L of solution is: 1000 mL X 1.329 g/mL = 1329 g
The mass of water in this 1 L of solution = 1329 - 580 = 749 g = 0.749 kg
So, the molality of the solution is:
5.91 mol solute / 0.749 kg = 7.9 molal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.