Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the vapour pressure at 80 degree C of a solution prepared by dissolvin

ID: 979894 • Letter: C

Question

Calculate the vapour pressure at 80 degree C of a solution prepared by dissolving 0.0300 moles of glucose in 100 g of water. The vapour pressure of water at 80 degree C is 355 Torr. 355 Torr 760 Torr 353 Torr 756 Torr 357 Torr Calculate the vapour pressure at 80 degree C of a solution prepared by dissolving 3.00 moles of glucose in 200.g of water. The vapor pressure pressure of water at 80 degree C is 355 Torr. 760 Torr 279 Torr 431 Torr 75.5 Torr 355 Torr The vapor pressure of pure carbon disulfide and carbon tetrachloride are 360 and 99.8 Torr, respectively, at 296 K. What is the (total) vapor pressure of a solution containing 50.0 g each compound? 460. Torr 274 Torr 260. Torr 33.0 Torr 241 Torr Which of the following 1.0 M solution contains the most particles? magnesium sulfide glucose ethylene glycol potassium chlorine All of the following have a van't Hoff i factor of 3 expert. calcium nitrate. magnesium chloride. ethylene glycol. barium hydroxide. sodium sulphate.

Explanation / Answer

24) C) 353 torr

moles of glucose = 0.03 moles

moles of water = 100 / 18 = 5.56 moles

total moles = 0.03 + 5.56 = 5.586

mole fraction of water = 5.56 / 5.586 = 0.995

Vapor pressure of solution = Vapor pressure of water x mole fraction of water

                                         = 355 torr x 0.995

                                         =353 torr

25) B) 279 Torr

moles of glucose = 3 moles

moles of water = 200 / 18 = 11.11 moles

total moles = 3 + 11.11 = 14.11

mole fraction of water = 11.11 / 14.11 = 0.787

Vapor pressure of solution = Vapor pressure of water x mole fraction of water

                                         = 355 torr x 0.787

                                         = 279 torr

26) B) 274 torr

moles of CS2 = 50/ 76 = 0.658

moles of CCl4 = 50 / 154 = 0.325

mole fraction of CS2 = 0.658 / (0.658 + 0.325)

                                  = 0.669

mole fraction of CCl4 = 0.331

P solution = (mole fraction CS2)(partial pressure CS2) + (mole fraction CCl4)(partial pressure CCl4)

                 = 0.669 x 360 + 0.331 x 99.8

                 = 274 torr

27) B) sodium sulfate

28) C) ehylene glycol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote