A) Four ice cubes at exactly 0 C with a total mass of 53.5 g are combined with 1
ID: 980294 • Letter: A
Question
A) Four ice cubes at exactly 0 C with a total mass of 53.5 g are combined with 140 g of water at 85 Cin an insulated container. (Hfus=6.02 kJ/mol, cwater=4.18J/gC)
If no heat is lost to the surroundings, what is the final temperature of the mixture?
B) A sample of steam with a mass of 0.510 g and at a temperature of 100 C condenses into an insulated container holding 4.50 g of water at 2.0 C.( Hvap=40.7 kJ/mol, Cwater=4.18 J/gC)
Assuming that no heat is lost to the surroundings, what is the final temperature of the mixture?
Explanation / Answer
A) Four ice cubes at exactly 0 C with a total mass of 53.5 g are combined with 140 g of water at 85 Cin an insulated container. (Hfus=6.02 kJ/mol, cwater=4.18J/gC)
Hice + Hwater = 0
Hice = melting + cold water = mice*Latent heat + mice*Cwater*(Tf-0)
Hwater = hot water = mwater*Cwater*(Tf-85)
so
mice*Latent heat + mice*Cwater*(Tf-0) + mwater*Cwater*(Tf-85) = 0
53.5*334 + 53.5*4.184 * (Tf) + 140 * 4.184*(Tf-85) =
17869 + 53.5*4.184*Tf +585.76*(Tf-85) = 0
Tf(223.84 +585.76) = -17869 + 585.76*85
Tf = 31920.6 /(223.84 +585.76)
Tf = 39.42 °C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.