A 2.100×102 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by d
ID: 980872 • Letter: A
Question
A 2.100×102 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by dissolving a sample of NaCl in water and then bringing the volume up to 1.000 L. It was determined that the volume of water needed to do this was 999.4 mL . The density of water at 20.0C is 0.9982 g/mL.
Part A
Calculate the molality of the salt solution.
Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.
Part B
Calculate the mole fraction of salt in this solution.
Express the mole fraction to four significant figures.
Part C
Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass.
Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.
Part D
Calculate the concentration of the salt solution in parts per million.
Express your answer as an integer to four significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
a)
molality of salt
mol = (2.1*10^-2 )* 1 =2.1*10^-2
molality = mol/kg = MV / kg = (2.1*10^-2 )* 1 / 0.9994 = 0.021012 molal
b)
mole frac of salt in solution
mol frac = mole Salt / total mol
mol water = mass/MW = 998/18 = 55.4444
total mol = mol water + mol salt = 2.1*10^-2 + 55.4444
mol frac = (2.1*10^-2)/(55.4444+ 2.1*10^-2 ) = 0.00037861441
c)
calculate % by mass
mass aslt = mol*MW = (2.1*10^-2)(58) =1.218
% mass = mass of salt / total mass = 1.218/998.2 * 100 = 0.122019 %
d)
ppm = mg /kg
mg of salt = 1.218 *1000 = 1218 mg of salt
kw = 0.998
ppm = 1218/0.998 = 1220.4408 ppm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.