A 2.00kg block is pushed against a spring with negligible mass and force constan
ID: 2138940 • Letter: A
Question
A 2.00kg block is pushed against a spring with negligible mass and force constant k = 400 N/m
,compressing it 0.220m. When the block is released, it moves along a frictionless, horizontal surface and then up a frictionless incline with slope 37.0
Explanation / Answer
0.5kx^2 = 0.5mv^2
so v^2 = 400*0.22*0.22/2
so v = 3.11 m/s
0.5mv^2 = mgh
so h = 0.5*v^2/g = 0.4939 m
so distance travelled = 0.4939/sin37 = 0.82m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.