A 2.00 kg object A is connected with a massless string across a massless, fricti
ID: 1325904 • Letter: A
Question
A 2.00 kg object A is connected with a massless string across a massless, frictionless pulley to a 3.00 kg object B. The smaller object rests on an inclined plane which is tilted at an angle 40 degrees as shown. What are the acceleration of the system and the tension in the string?
The answers are a= 3.36 m/s^2 and T=19.3N
A 2.00 kg object A is connected with a massless string across a massless, frictionless pulley to a 3.00 kg object B (Figure 4-41). The smaller object rests on an inclined plane which is tilted at an angle of theta = 40.0 degrees as shown. What are the acceleration of the system and the tension in the string?Explanation / Answer
let the tension be T
let the acceleration be a.
Force balance on A block
T - ma Sin(40) * g = ma * a _________________eq1
Force balance on B block
mb g - T = mb * a_____________________eq 2
Put the value of T from eq 1 in 2
mb *g - ma Sin(40) *g - ma * a = mb * a
3 *9.81 - 2* 0.643 * 9.81 = 5 a
a = 3.363 m/s2
T = ma Sin(40) * g + ma * a
T = 2* 0.643 * 9.81 + 2 * 3.363
T = 19.34 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.