Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.0-kg object is moving without friction along the x-axis. The potential energ

ID: 1909504 • Letter: A

Question

A 2.0-kg object is moving without friction along the x-axis. The potential energy curve as a function of position is shown in the figure, and the system is conservative. The speed of the object at the origin is 1.0 m/s. When it is at x = 3.0 m, its speed will be closest to Choose one answer. Two identical balls are thrown directly upward, ball A at speed v and ball B at speed 2v, and they feel no air resistance. Which statement about these balls is correct? Choose one answer. Ball B will go four times as high as ball A because it had four times the initial kinetic energy. At their highest point, the acceleration of each ball is instantaneously equal to zero because they stop for an instant. Ball B will go twice as high as ball A because it had twice the initial speed. The balls will reach the same height because they have the same mass and the same acceleration At its highest point, ball B will have twice as much gravitational potential energy as ball A because it started out moving twice as fast.

Explanation / Answer

1) Kinetic energy = 0.5 * 2 * 1^2 = 1
total enrgy = 11 J
at x = 3, U = 7 J
K =11-7=4 J
0.5 * 2 * v^2 = 4
v = 2 m/s
corrrect option is c

2) v^2 - u^2 = 2as
here v=0; a is constant
s2 / s1 = u2^2 / u1^2
given is u2 = 2 * u1 so s2 / s1 = 4

correct option is a

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote