What is the value of K p for the reaction CO(g) + Cl2(g) COCl2(g) at 800 K if P
ID: 982814 • Letter: W
Question
What is the value of K p for the reaction CO(g) + Cl2(g) COCl2(g) at 800 K if P CO = 0.75 atm, P Cl2 = 2.1 atm, and P COCl2 = 1.50 atm?
1.05 1.88 0.53 0.95
________________________________________________________________
Nitric oxide reacts with oxygen to give nitrogen dioxide, an important reaction in the Ostwald process for the industrial synthesis of nitric acid:
2NO(g)+O2(g)2NO2(g)
If Kc=6.9×105 at 227 C, what is the value of Kp at this temperature?
If Kp=1.3×102 at 1000 K, what is the value of Kc at 1000 K?
_____________________________________________________________
Phosphine (PH3) decomposes at elevated temperatures, yielding gaseous P2 and H2:
2PH3(g)P2(g)+3H2(g) Kp = 398 at 873 K
If the initial partial pressures are PPH3 = 0.0272 atm , PP2 = 0.865 atm , PH2 = 0.514 atm , calculate Qp.?
Determine the direction of reaction to attain equilibrium.
The reaction will proceed in the reverse direction to attain equilibrium. The reaction will proceed in the forward direction to attain equilibrium.Explanation / Answer
Kp = Pproducts / Preactants
therefore
KP = PCOCl2 / (PCl2 * PCO)
Kp = (1.5)/(0.75*2.1) = 0.95238
NOTE: Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A-. We are not allowed to answer to multilpe questions in a single set of Q&A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.