What is the volume of 3.0 g of lead? The density of lead is 11.34 grid. A) 0.26
ID: 983983 • Letter: W
Question
What is the volume of 3.0 g of lead? The density of lead is 11.34 grid. A) 0.26 mL B) 3.78 mL C) 3.8 mL D) 34 mL E) 34.2 mL 5. If airplane's speed is 850 mi/hr, what is its speed in m/s (meters/second)? A) 40 m/s B) 1360 m/s C) 380 m/s D) 528 m/s E) 4.0 times 105 m/s 6. The decomposition of water into H2 and O2 is A) a physicla change because the water merely disappers B) an example of the formation of ionic compounds. C) a chemical change because one comp0und is converted into new compounds, D) a nuclear reaction. E) just a physical change since water is liquid, and H2 and O2 are gases.Explanation / Answer
4) we knwo that
Density = Mass / Volume
So volume = Mass / Density = 3 / 11.34 = 0.264 mL = 0.26 m L
5) we know that
1miles / hour = 0.447 m /s
So 850 miles / hr = 0.447 X 850 m /s = 379.95 m /s = 380 m/s
6) It is a chemical change as one compound is converted to two compounds
Water is not ionic
It is not a nuclear reaction
Not a physical change
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.