Answer the following questions using the chemical reaction and thermochemical in
ID: 986280 • Letter: A
Question
Answer the following questions using the chemical reaction and thermochemical information given below:
CH3OH(g) 2H2(g) + CO(g)
1. Determine G°rx (in kJ) for this reaction at 1173.15 K. Assume H°f and S° do not vary as a function of temperature. Report your answer to two decimal places
2-Determine the equilibrium constant for this reaction. Report your answer to three significant figures in scientific notation.
Hf° (kJ/mol) S° (J mol-1 K-1) CH3OH -201.50 239.80 H2 0.00 130.68 CO -110.53 197.66Explanation / Answer
Answer – 1) In this one there is given, reaction - CH3OH(g) <--->2H2(g) + CO(g)
We need to calculate the Gorxn at 1173.15 K
First we need to calculate the Horxn and Sorxn
We know Ho rxn is ,
Ho rxn = sum of the Ho product – sum of the Ho reactant
= [2*Ho H2 + HoCO ] – [Ho CH3OH (g)]
= ( 2*0.00 + -110.53 ) - (-201.5)
= 90.97 kJ/mol
We know So rxn is ,
So rxn = sum of the So product – sum of the So reactant
= [2*So H2 + SoCO ] – [So CH3OH (g)]
= ( 2*130.68 + 197.66 ) - (239.80)
= 219.22 J/mol.K
We know the formula,
Gorxn = Ho -T So
= 90970 J – 1173.15 K * 219.22 J/K
= -166208 J
= -166.21 kJ
2) Now we know the formula
Go = -RT ln Kp
Now plugging the values in the formula,
-166208 J = -8.314 *1173.15 * ln Kp
ln Kp = 166208 J / 8.314 *1173.15
= 17.04
Taking antiln from both side
Kp = 2.52*107
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.