Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A)In the experiment, you will be measuring the time it takes for the solution to

ID: 987600 • Letter: A

Question

A)In the experiment, you will be measuring the time it takes for the solution to turn blue. If you have initial concentrations of I- = 0.022 M, BrO3- = 0.013 M, H+ = 1.8 x 10-5 M, and S2O32- = 0.007 M, what is the concentration of S2O32- when the solution turns blue?

B)In the experiment, you will be measuring the time it takes for the solution to turn blue. If you have initial concentrations of I- = 0.023 M, BrO3- = 0.023 M, H+ = 1.8 x 10-5 M, and S2O32- = 0.006 M, what is the concentration of I- when the solution turns blue?

C)An experiment is run and found to obey the rate law rate = kX2Y. Additionally, it is found that it has an activation energy of 170,821 J/mol. If the rate constant for the reaction is 2.5 x 10-2 M-2s-1at 267 oC, what is the rate constant at 235 oC?

Explanation / Answer

Part A) At first, the I2 produced by reaction [2] is gobbled up by the thiosulfate as fast as it is made, The products of this reaction are colorless – you can’t see them. However, once the thiosulfate is used up, the concentration of I2 is free to react with starch, forming a starch complex you can see (it’s deep blue). So concetration of S2O32-=0M when solution turns blue.

6 I-(aq) + BrO3 -(aq) + 6 H+(aq)----> 3 I2(aq) + Br-(aq) + 3 H2O [1]

I2(aq) + 2 S2O3 2-(aq)-----> 2 I-(aq) + S4O6 2-(aq) [2]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote