You have a binary mixture of ethane and propane (C2 – C3) in a closed vessel at
ID: 989390 • Letter: Y
Question
You have a binary mixture of ethane and propane (C2 – C3) in a closed vessel at 6 bar and a temperature of 273K. By sloshing the container around you can tell that it is partially full of liquid. At 273 K, the vapor pressure of each pure component is PC2=24.0; PC3= 4.0 all in units of bars.
a) Calculate the composition of the vapor and the composition of the liquid. List the assumptions in your calculation.
b) Your lab partner now tells you that in the container he put in 2 moles of ethane and 8 moles of propane. Calculate the number of moles of liquid and the number of moles of vapor.
Explanation / Answer
moles of C2= 2 moles
moles of C3 = 8 moles
total number of moles = 10
composition of the liquid
mole fraction of C2, XC2 = 2/10 = 0.2
mole fraction of C3, XC3 = 8/10 = 0.8
composition of vapour
Psolution = PoC2 XC2 + PoC2 XC2
Psolution = 24X0.2 + 4X0.8 = 4.8+3.2 = 8 bar
mole fraction of vapour of C2 = 4.8/8 = 0.6
mole fraction of vapour of C3 = 3.2/8 = 0.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.