What is the pH of the solution created by combining 11.00 mL of 0.100 M NaOH wit
ID: 991076 • Letter: W
Question
What is the pH of the solution created by combining 11.00 mL of 0.100 M NaOH with 8.00 mL of each of the acid solutions? Note: Make simplifying assumptions, do not use the quadratic formula.
Question 8 of 13 this Faculty and Staff at University of California, Irvine as been customize sapling learning What is the pH of the solution created by combining 11.00 mL of 0.100 M NaOH with 8.00 mL of each of the acid solutions? Note: Make simplifying assumptions, do not use the quadratic formula Drag and drop the graph that demonstrates the point calculated to the right into the box below pH after mixing 11.00 mL Number of 0.100 M NaOH with 8.00 mL of 0.100 M HCI- pH after mixing 11.00 mLNumber of 0.100 M NaOH with 8.00 mL of 0.100 M HC2H302-L What are the pH values if you take into account that the 8.00 mL of 0.100 M acid was first diluted with 100 mL water (as it wil be in the experiment you will perform)? Number pH pH pH after neutralizationn of diluted HCl solution Base Volume Base Volume Number pH after neutralization of diluted HC2H302 solution Base Volume Base Volume Previous Give Up & View Solution 0 Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
1) pH after mixijg 11 ml of 0.1 M NaOH with 8 ml of 0.1 M HCl
excess [OH-] = 0.1 M x 3 ml/19 ml = 0.0158 M
pOH = -log[OH-] = 1.80
pH = 14 - pOH = 12.2
2) pH after mixing 11.0 ml of 0.1 M NaOH with 8.0 ml of 0.1 M HC2H3O2
excess [OH-] = 0.1 M x 3 ml/19 ml = 0.0158 M
pOH = -log[OH-] = 1.80
pH = 14 - pOH = 12.2
If 8 ml of 0.1 M acid is diluted with 100 ml water
final concentration of acid = 0.1 M x 8 ml/108 ml = 0.0074 M
3) pH after neutralization of diluted HCl
mixing 11 ml of 0.1 M NaOH with 108 ml of 0.0074 M HCl
moles of HCl = 0.0074 M x 108 ml = 0.8 mmol
moles of NaOH = 0.1 M x 11 ml = 1.1 mmol
excess [OH-] = 0.3/119 = 0.0025 M
pOH = -log[OH-] = 2.6
pH = 14 - pOH = 11.4
4) pH after neutralization of diluted HC2H3O2
mixing 11 ml of 0.1 M NaOH with 108 ml of 0.0074 M of HC2H3O2
moles of NaOH = 1.1 mmol
moles of HC2H3O2 = 0.0074 M x 108 ml = 0.8 mmol
excess [OH-] = 0.3 mmol/119 ml = 0.0025 M
pOH = -log[OH-] = 2.6
pH = 14 - pOH = 11.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.