Co(II) was used as an internal standard to analyze a sample of Ti(IV) with atomi
ID: 992254 • Letter: C
Question
Co(II) was used as an internal standard to analyze a sample of Ti(IV) with atomic absorption spectroscopy (AAS). A standard mixture containing 2.24 g Co/mL and 2.28 g Ti/mL measured by AAS produced a signal-to-signal ratio of 2.06 Ti: 1.00 Co.
A mixture was prepared by combining 6.00 mL of a Ti(IV) solution of unknown concentration with 4.00 mL of a 14.5 g/mL solution of Co(II). The absorbance of the mixture at the Ti(IV) wavelength was 0.142 and the absorbance at the Co(II) wavelength was 0.187.
Determine the concentration, in moles per liter, of Ti(IV) in the original unknown solution.
Explanation / Answer
From standard,
2.24 ug/ml Co gave absorbance = 1.0
2.28 ug/ml of Ti gave absorbance = 2.06
Response factor (F) = (2.06 x 2.24/1.00 x 2.28) = 2.024
For mixture,
concentration of Co = 14.5 ug/ml of 4 ml solution = 14.5 x 4/10 = 5.8 ug/ml
So concentration of Ti in solution = (0.142 x 5.8/2.024 x 0.187) = 1.966 ug/ml in 10 ml solution
Concentration of Ti in 6 ml solution = (1.966 x 10/6)/47.867 g/mol x 1000 = 6.845 x 10^-8 mol/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.