15. Consider the reaction of elemental hydrogen gas (H 2 ) and elemental oxygen
ID: 993971 • Letter: 1
Question
15. Consider the reaction of elemental hydrogen gas (H2) and elemental oxygen gas (O2) to form water.
How many molecules of water will be made by the reaction of 6.0 g of O2 gas?
5.56 x 1022 molecules
1.13 x 1023 molecules
1.13 x 1024 molecules
2.26 x 1023 molecules
2.23 x 1024 molecules
14.
Consider the combustion of propane, C3H8 to give CO2 and H2O:
3 C3H8 + 5 O2 => 3 CO2 and 4 H2O.
How many grams of water will be made when 6.60 g of propane react with an excess of oxygen gas?
18.0 g of water
6.60 g of water
0.150 g of water
2.70 g of water
3.60 g of water
13.
How many molecules of carbon dioxide will be made from 5.00 mol of HCl when reacted
with an excess of sodium carbonate according to,
2 HCl + Na2CO3 => 2 NaCl + CO2 + H2O?
6.02 x 1024 molecules of CO2
3.01 x 1023 molecules of CO2
1.50 x 1024 molecules of CO2
3.01 x 1024 molecules of CO2
3.01 x 1022 molecules of CO2
a.5.56 x 1022 molecules
b.1.13 x 1023 molecules
c.1.13 x 1024 molecules
d.2.26 x 1023 molecules
e.2.23 x 1024 molecules
Explanation / Answer
15.
H2 + O2 = H2O
balance
2H2 + O2 = 2H2O
mol ofO2 gas = mass/MW = 6/32 = 0.1875 mol of O2
ratio is
1:2 so
0.1875 mol of O2 = 0.1875*2 = 0.375 mol of water
1 mol = 6.022*10^23 mlecules
0.375 mol = 0.375* 6.022*10^23 = 2.2582*10^23
NOTE Consider posting multiple questions in mutliple set of Q&A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.