1.Balance the chemical equation given below, and calculate the volume of nitroge
ID: 994072 • Letter: 1
Question
1.Balance the chemical equation given below, and calculate the volume of nitrogen monoxide gas produced when 8.00 g of ammonia is reacted with 12.0 g of oxygen at 25°C? The density of nitrogen monoxide at 25°C is 1.23 g/L. _____ NH3(g) + _____ O2(g) ______ NO(g) + _____ H2O(l)
2.Given three cylinders containing O2 gas at the same volume and pressure. Cylinder A is at -15°C, cylinder B is at -5°F, cylinder C is at 255 K. Which cylinder contains the largest mass of oxygen?
3.The following reaction is used to generate hydrogen gas in the laboratory. If 243 mL of gas is collected at 25°C and has a total pressure of 745 mm Hg, what mass of hydrogen is produced? A possibly useful table of water vapor pressures is provided below.
4.How many grams of calcium chloride are needed to produce 1.50 g of potassium chloride?
CaCl2(aq) + K2CO3(aq) 2 KCl(aq) + CaCO3(aq)
Explanation / Answer
NH3 + O2 = NO + H2O
the balance
4 NH3 + 5 O2 = 4 NO + 6 H2O
mol of NH3 = mass/MW = 8/17 = 0.470588
mol of O2 = mass/MW = 12/32 = 0.375
ratio is 4:5 so
0.375 mol of O2 --> 4/5*0.375 = 0.3 mol of NO
mass = mol*MW = 0.3*30 =9 g of NO
V = m/D = 9/1.23
V = 7.317073 mL
NOTE Consider posting multiple questions in mutliple set of Q&A.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.