A certain anesthetic contains 64.9 percent C, 13.5 percent H, and 21.6 percent O
ID: 995030 • Letter: A
Question
A certain anesthetic contains 64.9 percent C, 13.5 percent H, and 21.6 percent O by mass. At 120°C and 0.987 atm. 1.00 L of the gaseous compound weighs 2.30 g. What is the molecular formula of the compound?
A certain anesthetic contains 64.9 percent C, 13.5 percent H, and 21.6 percent O by mass. At 120°C and 0.987 atm. 1.00 L of the gaseous compound weighs 2.30 g. What is the molecular formula of the compound?
A certain anesthetic contains 64.9 percent C, 13.5 percent H, and 21.6 percent O by mass. At 120°C and 0.987 atm. 1.00 L of the gaseous compound weighs 2.30 g. What is the molecular formula of the compound?
Explanation / Answer
First, determine the number of moles and the molecular mass of the gas:
n = PV/RT = [(0.987 atm)(1.00 L)] / [(0.08206 atmL/moleK)(393 K)] = 0.0306 moles
MM = (2.30 g)/(0.0306 moles) = 75.2 g/mole
Second, determine the number of moles of C, H, and O in 100 g of the molecule:
C = (64.9 g C) x [(1 mole C)/(12.01 g C)] = 5.40 moles C
H = (13.5 g H) x [(1 mole H)/(1.01 g H)] = 13.4 moles H
O = (21.6 g O) x [(1 mole O)/(16.0 g O)] = 1.35 moles O
Now find the empirical formula of the gas:
C = (5.40 moles)/(1.35 moles) = 4
H = (13.4 moles)/(1.35 moles) = 10
O = (1.35 moles)/(1.35 moles) = 1
empirical formula = C4H10O
empirical formula mass = 74.14 g/mole
The empirical formula mass matches well with the molecular molar mass, therefore the gas is C4H10O.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.