A certain anesthetic contains 64.9 percent C, 13.5 percent H, and 21.6 percent O
ID: 995032 • Letter: A
Question
A certain anesthetic contains 64.9 percent C, 13.5 percent H, and 21.6 percent O by mass. At 120°C and 0.987 atm, 1.00 L of the gaseous compound weighs 2.30 g. What is the molecular formula of the compound?A certain anesthetic contains 64.9 percent C, 13.5 percent H, and 21.6 percent O by mass. At 120°C and 0.987 atm, 1.00 L of the gaseous compound weighs 2.30 g. What is the molecular formula of the compound?
A certain anesthetic contains 64.9 percent C, 13.5 percent H, and 21.6 percent O by mass. At 120°C and 0.987 atm, 1.00 L of the gaseous compound weighs 2.30 g. What is the molecular formula of the compound?
Explanation / Answer
Given that, at 120°C and 0.987 atm, 1.00 L of the gaseous compound weighs 2.30 g.
Hence, the number of moles of gasses compound are
n = PV/RT
= (0.987 atm)* 1.00 L/ (8.314 atm L/ mole K)*(120+273 K)
= 0.987/ 3267.402
= 0.000302
= 3.02x10-4
Now, the molecular weight of the compound is
Mol. weight = weight/ no. of moles
= 2.30/ 3.02x10-4
= 7614.007
= 7614.007 g/mole
Given that, compound contains 64.9 % C, 13.5 % H, and 21.6 % O by mass
Hence,
Weight of C = (64.9/100)*molecular weight of the compound
= 0.649*7614.007
= 4941.49 g
ie the no of C atoms per molecule are = 4941.49/ atomic weight of C
= 4941.49/ 12
= 411.79
Similarly, weight of H = (13.5/100)*7614.007
= 1027.8914
ie the no of H atoms per molecule are = 1027.8914/ 1
= 1027.8914
Similarly, weight of O = (21.6/100)*7614.007
= 1644.817
ie the no of O atoms per molecule are = 1644.817/ 16
= 102.8011
Hence the molecular formula is C411.79H1027.8914O102.8011
We can write it as C412H1028O103
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.