We have a water supply of neutral pH with lead Pb2+ and magnesium Mg2+ in the wa
ID: 996817 • Letter: W
Question
We have a water supply of neutral pH with lead Pb2+ and magnesium Mg2+ in the water supply. The concentration of the Pb2+ is .010M and the concentration of the Mg2+ is .010M. Using sodium carbonate Na2CO3 determine if it is possible to precipitate 99.99% of the Pb2+ and leave the Mg2+ behind.
PbCO3(s) <----> Pb2+ + CO32- Ksp = 7.4 X 10-14
MgCO3(s) <----> Mg2+ + CO32- Ksp = 3.5 X 10-8
7.4 *10-4 = [1*10-6][CO32-]
100% - 99% =.01%
0.010M PB *.0001= 1*10-6
7.4*10-14/1*10-6 = [CO32-]=7.4*10-8M
Q=[.010][7.4*10-8]
KSP less than were good
Na2C03 Mg2+ .010M Pb2Explanation / Answer
MgCO3
Ksp = [Mg2+][CO3^2-]
[CO3^2-] = 3.5 x 10^-8/0.1 = 3.5 x 10^-7 M
This is the carbonate ion concentration required to precipitate Mg2+ ion from solution
Calculate the [Pb2+] remaining in solution at this CO3^2- concentration when Mg2+ has begun precipitation
PbCO3
Ksp = [Pb2+][CO3^2-]
[Pb2+] = 7.4 x 10^-14/3.5 x 10^-7 = 2.11 x 10^-7 M
Percent [Pb2+] precipitated from solution = 100 - [(2.11 x 10^-7/0.1) x 100] = 99.999%
So it is possible to preipitate 99.999% Pb2+ from solution leaving behind Mg2+ ion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.