Which of the following is the strongest reducing agent? Sn^2+(aq)+rightarrow Sn(
ID: 997894 • Letter: W
Question
Which of the following is the strongest reducing agent? Sn^2+(aq)+rightarrow Sn(s) E^degree = -0.14 V Sn^4+(aq)+2cdegree rightarrow Sn^2 + (aq) E^degree = 0.15 V Cr^3+(aq)+3edegree rightarrow Cr(s) Edegree = -0.73 V A)Cr(s) B) Sn(s) C) Sn^2+(aq) D) Sn^4+(aq) E) Cr^3+(aq) 17) What clement is being reduced in the following redox reaction? MnO_4-(aq) + H_2c_2O_4(aq) rightarrow Mn^2+(aq) + CO_2(8) A) Mn B) H C)C D) O 18) Balance the following redox reaction if it occurs in acidic solution. What are the coefficients in fornt of H_2C_2O_4 = 1,H_2O = 1 B) H2C_2O_4 = 5, H_2O = 1 C) H_2C_2O_4 = 3, H_2O = 2 D) H_2C_2O_4 = 5, H_2O = 8 E) H_2C_2O_4 = 1, H_2O = 4 19) Use the tabulated half-cell potentials below to calculate the equilibrium constant (K) for the following balanced redox reaction at 25degree C. 2Al(x) + 3 Mg^2+(aq) rightarrow 2 Al^3+(aq) + 3 Mg(s) Al^3+(aq) + 3e- rightarrow Al(s) Edegree = -1.66 V Mg^2+(aq) + 2e- rightarrow Mg(s) Edegree = -2.37 V A) 1.1 times 10^-72 B)4.6 times 10^31 C) 8.9 times 10^73 D) 1.0 tiems 10^24 E) 1.1 tiems 10^72Explanation / Answer
16)
we know that
lesser the reduction potential , stronger the reducing agent
in this case
the half reaction with least reduction potential is
Cr+3 + 3e- ---> Cr
now reducing agent undergoes oxidation
so
Cr ---> Cr+3 + 3e-
so
Cr is the strongest reducing agent
the answer is A) Cr (s)
17)
write the oxidation number on each side
Mn :
reactants : +7
products : +2
O :
reactants : -2
products : -2
H :
reactants : +1
products : +1
C :
reactants : +3
products : +4
we know that
reduction is decrease in oxidation number
so
Mn is the element being reduced
so
the answer is A) Mn
18)
Mn04- --> Mn+2
balance O atoms using H20
Mn04- ---> Mn+2 + 4H20
balance H atoms using H+
Mn04- + 8H+ --> Mn+2 + 4H20
balance charge using electrons
Mn04- + 8H+ + 5e- --> Mn+2 + 4H20
now
H2C204 --> C02
H2C204 ---> 2 C02
H2C204 ---> 2 C02 + 2H+
H2C204 --> 2 C02 + 2H+ + 2e-
5H2C204 --> 10 C02 + 10H+ + 10e-
2Mn04- + 16H+ + 10e- --> 2Mn+2 + 8H20
so
the overall reaction is
2Mn04- + 5H2C204 + 6H+ --> 10 C02 + 2Mn+2 + 8H20
the answer is
D) H2C204 = 5 , H20 = 8
19)
we know that
oxidation takes place at anode
and
reduction takes place at cathode
so
oxidation : anode
2 Al ---> 2 Al+3 + 6e-
reduction : cathode
3 Mg+2 + 6e- --> 3 Mg
we knoow that
Eo cell = Eo cathode - Eo anode
Eo cell = Eo Mg+2/Mg - Eo Al+3/Al
Eo cell = -2.37 + 1.66
Eo cell = -0.71
now
we know that
dGo = -nFEo = -RTlnKeq
so
nFEo = RTlnKeq
here
n = 6 as six electrons are transferred
so
6 x 96485 x -0.71 = 8.314 x 298 x lnKeq
Keq = 8.93 x 10-73
so
the answer is C) 8.9 x 10-73
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.