What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 998420 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 4.6? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to add (acetic add), [A_]/[HA]. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. Calculate the concentration of acetic add That is of base to acid is [acetate]/[acetic acid]=0.69 That is, there are 0.69 molecules of acetate for each molecule of acetic acid. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate.Explanation / Answer
acetate (A-) + acetic acid (HA)= 0.15 M -------------------> 1
pH = pKa + log [acetate /acetic acid]
4.6 = 4.76 + log [A- /HA]
[A- /HA] = 0.69
[A-] = 0.69 [HA] ------------------------>2
0.69 HA + HA = 0.15
[HA] = 0.089 M
[A-] = 0.061 M
[acetic acid] = 0.089 M
[acetate] = 0.061 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.