What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 998421 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 4.6? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to add (acetic add), [A_]/[HA]. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. Calculate the concentration of acetic add That is of base to acid is [acetate]/[acetic acid]=0.69 That is, there are 0.69 molecules of acetate for each molecule of acetic acid. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate.Explanation / Answer
Using Henderson hasselbach equation,
pH=pka+log [A-]/[HA]
5.0=4.76+log[acetate]/[acetic acid]
0.24= log[acetate]/[acetic acid]
10^0.24=[acetate]/[acetic acid]
1.7=[acetate]/[acetic acid]
But [acetate]+[acetic acid]=0.15M
1/1.7=[acetic acid]/[acetate]
0.6=[acetic acid]/[acetate]
0.6+1=[acetic acid]/[acetate]+1
1.6=[acetate]+[acetic acid]/[acetate]
Taking reciprocal,
0.63=[acetate]/[acetate]+[acetic acid]=mole fraction of acetate
Moles of acetate=0.63*0.15M=0.0945M
Conc of acetic acid=0.15M-0.0945M=0.055M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.