Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When 93.7 grams of aluminum acetate react with 29.17 grams of tin(II) chloride a

ID: 998424 • Letter: W

Question

When 93.7 grams of aluminum acetate react with 29.17 grams of tin(II) chloride and produce aluminum chloride and tin (II) acetate: What is the limiting reaction?____What is the excess reactant? When 8.7 grams of boron arsenide and 12.2 grams of tungsten (III) fluoride react: BA_s+WF_3 rightarrow WA_s+BF_3 What is the limiting reactant?___What is the excess reactant?___When 25.0 grams of solid white phosphorus and 50.0 grams of oxygen produces solid tetraphosphorus decoxide: What is the limiting reactant?___What is the excess reactant?___Photosynthesis reactions in green plants use carbon dioxide and water to product glucose (C_6H_12O_6) and oxygen. If a plant has 88.0 grams of carbon dioxide and 64.0 grams of water available for photosynthesis, determine:CO_2+H_2O rightarrowC_6H_12O_6+O_2 What is the limiting reactant?___What is the excess reactant?___How many grams of oxygen is produced by this reaction?___

Explanation / Answer

1) Balanced Reaction

2Al(CH3COO)3+3SnCl2-à2AlCl3+3Sn(CH3COO)2

Moles of aluminium acetate reacted=mass/molar mass=93.7g/204.114g/mol=0.459 moles

Moles of tin chloride =29.17g/189.6g/mol=0.154 moles

2 moles of aluminium acetate reacts with 3 moles of tin chloride.

Or, 1mole of aluminium acetate reacts with 3/2 moles of tin chloride.

here 0.459 moles of aluminium acetate needs 3/2*0.459=0.7 moles of tin chloride.(lesser in quantity so limiting reagent)

aluminium acetate is excess reagent

2)moles of boron arsenide=8.7g/85.7g/mol=0.101 moles

Moles of tungsten(III)fluoride=12.2g/240.83g/mol=0.051 moles

1 mole of boron arsenide reacts with 1 mole tungsten(III)fluoride ,So tungsten(III)fluoride is limiting reagent and boron arsenide is excess reagent

3)P4+5O2-àP4O10

Moles of Phosphorus=25.0g/123.9g/mol=0.202 moles

Moles of O2=50g/32g/mol=1.6 moles

1 mole P4 reacts with 5 moles O2

0.202 moles P4 needs 5*0.202=1.01 moles of O2 to react completelty

O2 is in excess=excess reagent

P4 is limiting

4)moles of CO2=88g/44 g/mol=2 moles

Moles of water=64g/18g/mol=3.55 moles

1 mole CO2 reacts with 1 mole water

So 2 moles CO2 reacts with 2 mole H2O

Excess reagent=water

Limiting reagent=CO2

Amount of O2 produced =amount of limiting reagent=2 moles

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote