Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Titanium(III) bromide forms a hydrate, TiBr 3 x \"X\" H 2 O. The data needed to

ID: 999021 • Letter: T

Question

Titanium(III) bromide forms a hydrate, TiBr3 x "X" H2O. The data needed to determine "X" are shown here.(The molecular weight of TiBr3 = 287.6g/mole; mol. wt. of water = 18.0 g/mole.)

wt. crucible+ cover+ TiBr3 x "X" H2O = 17.892g

wt. crucible+ cover+ anhyrous TiBr3 after heating = 17.352g

wt. empty crucible + cover = 15.914g

a. What is the weight of water expelled from the crucible during heating?____________________

b. How many moles of TiBr3  remained in the crucible after heating?_____________________

c. What is the value of "x" determined from the data? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Explanation / Answer

Answer – We are given, Titanium(III) bromide forms a hydrate, TiBr3 * "X" H2O, molar mass of TiBr = 287.6 g/mol , molar mass of H2O = 18.0 g/mol

Weight of crucible+ cover+ TiBr3 x "X" H2O = 17.892g

Weight of crucible+ cover+ anhyrous TiBr3 after heating = 17.352g

Weight of empty crucible + cover = 15.914g

a) We know the weight of crucible+ cover+ TiBr3 x "X" H2O and after heat also, so

weight of H2O = crucible+ cover+ TiBr3 x "X" H2O - crucible+ cover+ anhyrous TiBr3 after heating

                        = 17.892 g – 17.352 g

                        = 0.54 g of H2O

So, the weight of water expelled from the crucible during heating is 0.540 g

b) We know the weight of crucible+ cover+ TiBr3 x "X" H2O = 17.892g, weight of empty crucible + cover and we calculated weight of water

weight of TiBr = crucible+ cover+ TiBr3 x "X" H2O - weight of empty crucible - weight of water

                       = 17.892 g – 15.914 g – 0.540 g

                       = 1.438 g

Now we need to convert the mass to moles

Moles of TiBr = 1.438 g / 287.6 g.mol-1

                         = 0.005 moles

c) For calculate the value of X we need to calculate moles of water also

moles of H2O = 0.540 g / 18.0 g.mol-1

                      = 0.03 moles

Now we need to take the mole ratio of H2O to TiBr

X = 0.030 moles / 0.005 moles

   = 6

So, X is 6 and formula is TiBr*6H2O

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote