Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the pressure of 64.0 g of oxygen gas in a 1.50-L container at - 37 degre

ID: 999567 • Letter: W

Question

What is the pressure of 64.0 g of oxygen gas in a 1.50-L container at - 37 degree C? 4.12 atm 8.2 atm 25.8 atm 51.6 atm 19.6 atm Which one of the following is an inner transition (f-transition) element? H_o Rb Bi Co Ru The maximum number of electron that can occupy an energy level or shell (n = principle quantum number) is n + 1 2n 2n^2 n n - 1 A sample of nitrogen occupies a volume of 300.mL under a pressure of 380. torr at - 177 degree C. What volumes would the gas occupy at STP? 810 mL 180 mL 360 mL 91 mL 430 mL The valence shell it the orbitals belonging to the entire molecule, the lowest energy level occupied by electron the hard covering on crustacean the highest energy level occupied by electrons. the set of orbitals used to make triple bonds Calculate the volume occupied by 0.588 g of NH_3 at STP, if it behaves ideally. 0.775 L 0.368 L 0.804 L 0.502 L 0.621 L Which of the following has a negative charge? " nucleus electron alpha particle proton neutron A property that measures the ability of an atom to attract electrons in a chemical bond is ionization energy. electronegativity. binding energy. electron affinity. mass defect.

Explanation / Answer

1.

moles of oxygen= 64/16= 4

V= 1.5 L

T=-37+273= 236 K

R= 0.082 atm L/K-mol

PV= nRT

P= nRT/V = 51.6 atm option d

2.

option a: Ho(holmium)

3. option c:2n2

4.

n=PV/RT =(380*0.3)/(62.36*96)= 0.019 moles

at STP, P=760 torr T=273 K

V=nRT/P= 430 ml(rounded off)

5.

option d.

6.

n= .588/17= 0.0346 moles

P= 1 atm

T=273 K

R=0.082

so V= nRT/P= 0.775 L option a.

7.

b) electron

8.

b) electronegativity

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote