Find the empirical formula for the following molecular composition. 28 % nitroge
ID: 1000191 • Letter: F
Question
Find the empirical formula for the following molecular composition. 28 % nitrogen, 72 % oxygen If the compound in the above problem has a molar mass of 108 g/mol, what is the molecular formula? Using the molecular formula from the above problem, combine it with dihydrogen monoxide and complete the reaction, list the type of reaction. If there are 45 g of each reactant in the above reaction, what is the limiting reactant, how much product can be produced, and how much excess reactant is left over?Explanation / Answer
Post one more question to get the remaining answers
Let the mass be 100 gms
Molar mass of N2 = 28
Number of moles of N2 = 28/28 = 1
Number of moles of O2 = 72/32 = 2.25 moles
Hence the empirical formula of the compound N2O5
b) Molar mass of N2O5 = 2 * 14 + 5 * 16 = 108 gm/mol
Hence the compound is N2O5
c) N2O5 + H2O ------ HNO3 + O2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.