What mass of an aqueous solution that is 79.9 mass percent (w/w) HCl would use t
ID: 1000600 • Letter: W
Question
What mass of an aqueous solution that is 79.9 mass percent (w/w) HCl would use to prepare a 2.3300 kg aqueous solution of 5.370 mass percent (w/w) HCl? *Using answer: how much water (in kg) would you add to get the final necessary amount and concentration given in orginal question? What mass of an aqueous solution that is 79.9 mass percent (w/w) HCl would use to prepare a 2.3300 kg aqueous solution of 5.370 mass percent (w/w) HCl? *Using answer: how much water (in kg) would you add to get the final necessary amount and concentration given in orginal question? *Using answer: how much water (in kg) would you add to get the final necessary amount and concentration given in orginal question?Explanation / Answer
Mass of solution=2.330kg=2330g
Mass% of HCl=5.370%
Mass of HCl required=2330*5.37/100=125.121g
79.9g HCl is present in 100g solution
125.121gHCl will be present in 100*125.121/79.9g solution=156.60g solution
Mass of H2O in solution=156.6-121.12=31.48g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.