Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many moles of acetonitrile (CH_3CN, d = 0.786g/mL) are there in 1.00 L sampl

ID: 1001018 • Letter: H

Question

How many moles of acetonitrile (CH_3CN, d = 0.786g/mL) are there in 1.00 L sample of acetonitrile? 0.0191 mol 19.1 mol 786 mol 0.786 mol 31.0 mol What is the total concentration of ions in a 3.0 L solution obtained by dissolving 13.2 g of nitrite in water? 0.027 M 0.033 M 0.081 M 0.10 M 0.30 M In which of the following molecules arc hydrogen bonds the strongest intermolecular force? Mark all correct answers. CH_3CH_2OCH_3 CH_3CH_2COOH HCl HOCH_2CH_2OH CHF_3 Which of the following species is non-polar? Mark all correct choices. CCl_2F_2 XeO_4 SO_3 ClF_3 BH_3 A phase change from phase C to phase A is known as: deposition freezing sublimation vaporization condensation The compound at 298 K and 30 atm in the phase diagram in the previous question is:

Explanation / Answer

Post one more question to get the remaining answers, i have solved the first two problems

1)

Density = Mass/Volume

Mass= Density * Volume = 0.786 g/mL * 1000 mL = 786 gm

Molar mass of CH3CN = 2 * 12 + 3 * 1 + 14 = 41 gm/mol

Number of moles of CH3CN = 786/41 = 19.1 moles

Hence the correct answer is Option B

2)

Molar mass of Ca(NO3)2 = 40 + 2 * [14 + 48] = 164 gm/mol

Number of moles of Ca(NO3)2 = 13.2/164 = 0.0804 moles

Molarity = Number of moles of solute/Volume of solution(L)

=> 0.02682M

Hence the correct answer is Option A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote